Jaké si vybrat schody na chatu a z čeho je vyrobit?

Ne každý má chatu na rovném pozemku. Pozemky bývají umístěny na svazích a často mívají rokle a nížiny, jejichž výškový rozdíl dosahuje i několika metrů. V takových případech je poměrně obtížné obejít se bez schodů nebo schůdků, které vám pomohou pohodlně se pohybovat ve víceúrovňovém terénu.

Mnoho zahradníků však záměrně dělá víceúrovňové terasy, aby diverzifikovali vzhled rovného pozemku, a zahrada tak vypadá atraktivně a malebně. Schody by měly plnit nejen dekorativní funkci, ale také praktickou. Vybrali jsme pro vás několik nápadů, které, jak doufáme, pomohou vám lépe uspořádat zahradu a zrealizovat své plány. Poradíme vám, jak vyrobit schody na chatě, co je při tom nejdůležitější, na co byste měli dát pozor a jaké materiály k tomu lze použít.

schody-na-chate-terasa

Z čeho se dá schody vyrobit?

Tady je několik nápadů. Podívejte se na variantu schůdků pro zahradu, které jsou vhodné do strmých svahů. Po takových poměrně širokých schůdkách se vám bude pohodlně a bezpečně pohybovat.

Rám takového schodiště je vyroben z masivních dřevěných hranolů propojených spojovacími prvky do jedné celé konstrukce. Jedním z nejodolnějších materiálů pro tento účel je dub. Prázdnoty ve výsledném dřevěném „bednění“ lze vyplnit oblázky nebo sutí.

Takové schody vypadají solidně a zároveň originálně, nemyslíte? Voda se nikdy nebude hromadit na jejich povrchu, protože volně prosakuje skrz zásyp. Pokud se zespodu před plněním drceného kamene položí geotextilie, pak to v budoucnu ochrání zásyp před plevely. Mezi nevýhody takových schodů však patří nutnost pravidelného přidávání plniva, které má tendenci se vysypávat.

Pokud se vám výše popsaná technologie zamlouvá, ale chcete mít jednodušší a kompaktnější schodiště, silné hranoly lze nahradit slabšími prkny a schody lze zkrátit na délku, díky čemuž budou více zakřivené.

Nezapomeňte však, že životnost tohoto designu přímo závisí na typu dřeva, které jste si vybrali. Pokud jste zvolili variantu prken, může být jednou z možností hoblovaná suchá prkna ze sibiřského modřínu. V sekci Terasová prkna naleznete kompletní seznam navrhovaných prken.

Jednou z nejoblíbenějších variant schodů jsou dubové pražce.

Pomocí pražců můžete vyrobit originální zahradní cestu. Vyplnění mezer hrubým štěrkem zvýrazní její půvab. Vypadá opravdu nádherně!

Pražce lze také použit místo bednění pro lití betonových schodů.

Za zmínku stojí schody vyrobené z cihel, bloků, desek a betonu. Tyto varianty jsou ale spíše trendem vycházejícím z módy, a to z mnoha důvodů, přičemž jedním z nich je vysoké riziko zranění. Uvádíme také fotografie vzorů pro srovnání s „dřevěnými“ variantami.