Výhody terasové desky

Terasová deska ze sibiřského modřínu je ideální varianta pro vybudování pevných, praktických, trvanlivých a esteticky velkolepých podlah v místnostech, kde panují složité provozní podmínky, a na otevřených prostranstvích zahrad. Využití modřínu k tomuto účelu vyplývá z unikátních charakteristik jeho odolnosti a praktičnosti. Navíc vzhled této podlahové krytiny potěší i nejnáročnější zákazníky. Vždyť není nic přirozenějšího a krásnějšího, než přírodní dřevo.

Jaké jsou výhody terasové desky z modřínu?

Materiály používané k výrobě terasové desky lze rozdělit na přírodní (přírodní dřevo) a syntetické (dřevo-polymerový kompozitní materiál, plast). V souladu se současnými trendy na stavebním trhu je nutno při výběru materiálu podlahové krytiny jít cestou maximální přirozenosti. V tomto směru má dřevo vždy prioritu nehledě na to, že deska z přírodního dřeva je z hlediska provozu vždy mnohem složitější a náročnější ve srovnání se syntetickými analogy.

Při výběru materiálu na zřízení terasy je nutno v první řadě vzít na vědomí skutečnost, že deska bude neustále v kontaktu s vodou, atmosférickými srážkami, nečistotami, ultrafialovým zářením a jinými negativními faktory okolního prostředí. To vše ovšem neznamená, že variantu dřeva je nutno okamžitě vyřadit z důvodu její značné citlivosti na vliv tekutin a změny teploty.

Existuje unikátní druh dřeviny, jenž se kromě estetické krásy vyznačuje i skvělými provozními vlastnostmi, které žádný jiný přírodní materiál nemá. Jedná se o jehličnatou dřevinu, která se nazývá modřín. Tento neobyčejný název jehličnanu souvisí s tím, že na podzim opadává podobně jako listnaté druhy. Přednosti využití terasové desky vyrobené z modřínu se projevují v jejích následujících vlastnostech:

  • Odolnost vůči vlhkosti. Na rozdíl od jiných druhů dřevin, které při kontaktu s tekutinami bobtnají a mění svoji geometrii, modřín naopak tvrdne. Tato unikátní vlastnost souvisí s vysokým obsahem pryskyřice ve struktuře dřeva. Zaplňuje póry materiálu. S terasovou deskou z modřínu za přijatelnou cenu kupující získává jedinečný praktický materiál, který je odolný vůči působení nejen čisté, ale i mořské a dešťové vody.
  • Biologická odolnost. Desky z modřínu nehnijí a nepodléhají zkáze působením mikrobů a plísní. Lze to vysvětlit vysokým obsahem přírodní pryskyřice, která se vyznačuje antibakteriálními vlastnostmi. Materiál z modřínu lze v konečném důsledku využít i v místnostech, kde panují ideální podmínky pro vývoj mikrobní flóry – sauny, bazény atd.
  • Pevnost a tvrdost. Terasová deska z modřínu je jedním z nejpevnějších dřevěných obkladových materiálů. Na základě fyzikálně chemických charakteristik dané podlahové krytiny má modřín pevnost v řádu 109 – 110 jednotek a ustupuje, co se týče tohoto parametru, pouze kvalitnímu dubu. Tyto parametry ovlivňují i odolnost materiálu proti nárazu a opotřebení. Díky vysoké pevnosti a stabilitě lze na terasovou desku z modřínu postavit těžký kovový nábytek, přimontovat k ní altánky a skeletové konstrukce, a to bez obav z deformace dřeva.
  • Teplotní stabilita. Desky z modřínu nereagují na jakékoli změny teplot. Díky tomu je tento materiál univerzální a lze jej používat v jakékoli klimatické zóně a v místnostech s náročným provozem. 

Další předností desky z modřínu je její odolnost proti procesům hoření, což není typické pro jiné druhy dřevin. Ještě jedna kladná vlastnost je jednoduchost kladení i údržby.